Rockville SV15K6D1 15in 4000W K6 Car Subwoofer, 1-Ohm | Plexi Enclosure in Vented MDF Box, Selectable Blue/White LED
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
11
quantity
Product details
Category
  • Powerful 15" Subwoofer: Features one Rockville W15K6D2 V2 subwoofer with 4000W peak power, 1000W RMS, pre-wired to 1-ohm impedance for robust car audio performance.
  • Vented Enclosure Design: Tuned at 20 Hz for deep, clean bass, crafted with ¾” MDF and 1” MDF sub mounting for structural integrity.
  • High-Performance Specs: 3" voice coil with USA-made OFC copper wire, double-stacked 112 oz magnet, and 24 mm XMAX for efficient sound output.
UPC 810095685286
Brand Rockville
Color Black
Impedance 1 Ohms
Model Name SV15K6D1
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 76.7 Pounds
Manufacturer Rockville
Model Number SV15K6D1
Power Source wired
Speaker Size 15 Inches
Speaker Type Subwoofer
BuiltIn Media Dual 15” Subwoofers
Input Voltage 12 Volts
Is Waterproof False
Mounting Type Enclosure Mounted
Warranty Type Limited
Number of Items 1
Woofer Diameter 15 Inches
Antenna Location Car Audio
Audio Driver Size 15 Inches
Audio Driver Type Bass Driver
Audio Output Mode Mono
Compatible Devices Car amplifiers, Car stereos
Enclosure Material Carpet, Copper, Fiber, MDF, Plexiglass
Frequency Response 27 Hz
Subwoofer Diameter 15 Inches
Additional Features Bonded, stapled, and braced construction, Plexiglass front panel with LED lighting (white/blue selectable), Pre-wired to 1-ohm final impedance, Vented T-yoke cooling system, Vented enclosure tuned at 20 Hz